Opodatkowanie dochodów rezydenta innego kraju
Warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT nawiązuje do rezydencji podatkowej spółki uzyskującej dochody z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Sformułowanie dotyczące podlegania „opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania" oznacza, że odbiorca dywidendy podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów jako rezydent danego kraju. Metoda obliczania podstawy opodatkowania nie ma znaczenia przy ustaleniu podległości opodatkowania.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 3790/14 z 12 stycznia 2017 r.
Wnioskując o wydanie interpretacji indywidualnej, wnioskodawca (polska spółka z o.o.) wskazała, że została poinformowana o tym, iż jeden z jej udziałowców zamierza wnieść swoje udziały w kapitale zakładowym spółki – wnioskodawcy (40 proc.) aportem do słowackiej spółki komandytowej (komanditná spoločnost). Spółka ta będzie posiadać siedzibę na terytorium Słowacji. Komanditná spoločnost jest spółką słowackiego prawa handlowego posiadającą osobowość prawną i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na Słowacji. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym ustala się dla słowackiej spółki jako odrębnego podmiotu. Od tak określonej podstawy odejmuje się część przypadającą na wspólników o nieograniczonej odpowiedzialności. Kwota ta stanowi dochód tych wspólników, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pozostała część podstawy opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta