Wielki szlem Bismarcka
W wyniku klęski w bitwie pod Sedanem Francja przestała być cesarstwem, a Napoleon III trafił do niewoli. Kilka miesięcy później w zajętym przez Prusaków Wersalu proklamowano powstanie Cesarstwa Niemieckiego.
Cesarz Napoleon III jako jeden z nielicznych Francuzów nie miał najmniejszej ochoty na tę wojnę. Od wielu miesięcy cierpiał na kamicę nerkową. Częściową ulgę przynosiło opium – jedyny skuteczny środek przeciwbólowy w drugiej połowie XIX wieku. Jednak francuska prasa śrubowała patriotyczne nastroje. Do tego Francja od czasów nieszczęsnego udziału w wojnie krymskiej i interwencji w Italii nie miała jakichkolwiek znaczących sukcesów w polityce międzynarodowej. No i wreszcie osobista duma i ambicja urażonego przez Prusaków cesarza w końcu spowodowały, że jako naczelny wódz wyjechał na wojnę. Miesiąc później jego armia została otoczona i rozgromiona pod Sedanem, Napoleon III był pruskim jeńcem, a cesarstwo nie istniało.
Depesza z kurortu Ems
W 1870 r. cesarz Napoleon III rządził już we Francji 18 lat. Po pierwszych ośmiu latach dyktatury nastąpiła głęboka liberalizacja. Kraj szybko się rozwijał. Francja stała się bankierem Europy. Rosła paryska giełda, na której pojawiały się nowe instrumenty finansowe. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę kolejową ruszył transport i przemysł. Marynarka francuska stała się drugą potęgą morską po brytyjskiej. Robotnicy dostali prawo tworzenia bez ograniczeń związków zawodowych. Nawet rozdrobnione francuskie rolnictwo z roku na rok miało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta