Inżynierska rewolucja w przemyśle
W polskich firmach rośnie znajomość koncepcji przemysłu 4.0, jak również liczba wdrożeń w tej dziedzinie, lecz tempo zmian ogranicza niedobór odpowiednich kadr. Kluczowi są inżynierowie i ich gotowość do przejęcia roli liderów zmian. ANita Błaszczak
Konieczność zatrudnienia nowych specjalistów, w tym odpowiednio wykwalifikowanych inżynierów, oraz brak środków na inwestycje w nowe kadry zajmujące się nowoczesnymi technologiami to dwie najpoważniejsze bariery dla rozwoju strategii przemysłu 4.0 w małych i średnich firmach produkcyjnych w Polsce. Na te bariery wskazuje co drugi inżynier z sektora małych i średnich firm (MŚP), którzy uczestniczyli w najnowszej edycji badania Smart Industry Polska 2019 (SIP). Zorganizowała je firma Siemens we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.
– Od specjalistów przemysłu 4.0 oczekuje się umiejętności z obszaru zarządzania procesami produkcyjnymi, ale także administrowania zespołami ludzkimi, do tego sprawnego, skutecznego komunikowania się, elastyczności – podkreśla Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska. – Można zatem stwierdzić, że wyróżnikiem kompetencji przyszłości jest powiązanie umiejętności technicznych, przymiotów charakterologicznych i umiejętności miękkich, których trzeba się uczyć z zastosowaniem innych strategii niż w odniesieniu do wiedzy ścisłej – dodaje.
Korzyści z transformacji
Tegoroczna edycja badania SIP miała określić wyzwania stojące przed sektorem MŚP i pracującymi tam inżynierami w przededniu czwartej rewolucji przemysłowej, która zaczyna zmieniać firmy produkcyjne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta