Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na pomnik polskich ofiar

10 maja 2019 | Świat
W ciągu kilku miesięcy na przełomie 1942 i 1943 roku Niemcy wysiedlili około 30 tysięcy polskich dzieci z Zamojszczyzny.  Część wymordowali w obozach, część o „nordyckich cechach”, poddali germanizacji (tylko osiemset z kilkunastu tysięcy wróciło po wojnie do Polski). W sumie z Zamojszczyzny wywieziono ponad 100 tysięcy Polaków, ich miejsce zajmowali niemieccy osadnicy.
źródło: Rzeczpospolita
W ciągu kilku miesięcy na przełomie 1942 i 1943 roku Niemcy wysiedlili około 30 tysięcy polskich dzieci z Zamojszczyzny. Część wymordowali w obozach, część o „nordyckich cechach”, poddali germanizacji (tylko osiemset z kilkunastu tysięcy wróciło po wojnie do Polski). W sumie z Zamojszczyzny wywieziono ponad 100 tysięcy Polaków, ich miejsce zajmowali niemieccy osadnicy.

Pojawiła się kolejna niemiecka inicjatywa upamiętnienia krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom. piotr jendroszczyk

 

„Należy znaleźć w Berlinie odpowiednie miejsce w eksponowanej lokalizacji, które będzie poświęcone ofiarom wojny i okupacji w Polsce" – czytamy w apelu pięciu posłów reprezentujących wszystkie, z wyjątkiem Alternatywy dla Niemiec, frakcje w Bundestagu. Jest pod nim także podpis Paula Ziemiaka, sekretarza generalnego CDU, urodzonego w Szczecinie.

Opublikowany został kilka dni temu w berlińskim dzienniku „Tagesspiegel". Jest w nim mowa o „niezliczonych zbrodniach" w Polsce, o chęci „dokonania wyniszczenia Polski", o „najbardziej brutalnej polityce zagłady" oraz czwartym rozbiorze Polski dokonanym na bazie układu Ribbentrop-Mołotow. Proponowany pomnik dla upamiętnienia tych wydarzeń miałby się przyczynić do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjaźni.

To już było

Nie jest to pierwszy apel tego rodzaju. Sprawa upamiętnienia polskich ofiar ma długą historię. Inicjatyw było sporo, by wspomnieć o propozycji Władysława Bartoszewskiego czy znanego polityka SPD Markusa Meckela. Nic z nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11351

Wydanie: 11351

Spis treści

Reklama

Zamów abonament