Rynek benefitów rośnie i kusi
Coraz więcej firm zwiększa swoje wydatki na pozapłacową motywację pracowników, które w tym roku mają sięgnąć prawie 13 mld zł. Anita Błaszczak
– W ostatnich latach powstało w Polsce około 100 startupów związanych z branżą HR – szacują Paweł Leks i i Maciej Noga, menedżerowie Grupy Pracuj i założyciele funduszu Pracuj Ventures, który specjalizuje się w inwestycjach na rynku HRTech. W tej setce jest co najmniej kilkanaście młodych spółek walczących o udział w wydatkach firm pracowniczych świadczeń pozapłacowych, czyli benefitów.
Trudno się temu dziwić, skoro najniższe od lat bezrobocie i coraz większe trudności pracodawców z pozyskaniem i utrzymaniem dobrych pracowników sprawiły, że w ostatnich latach Polska stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla firm działających na tym rynku. Jego wartość wzrosła w minionym roku prawie o miliard złotych, a w tym zwiększy się o co najmniej pół miliarda – jak szacuje czołowy gracz w tym biznesie, giełdowa grupa Benefit Systems, która w ubiegłym roku zanotowała ponad 26-proc. wzrost przychodów, do ponad 1,2 mld zł.
Wybór pracownika
– Z roku na rok o budżety pracodawców walczy coraz więcej firm oferujących świadczenia pozapłacowe. Sytuacja ta nie zmieni się, ponieważ według prognoz rynek ten będzie nadal rosnąć – twierdzi Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems, który zwraca też uwagę na szybki rozwój oferty tych świadczeń. Pokazują to dane firmy doradczej Sedlak &...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta