Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach, honor i korzyści

01 czerwca 2019 | Plus Minus | Irena Lasota

Według Tukidydesa Ateńczycy uważali, że trzema najsilniejszymi motorami ludzkich działań, zwłaszcza w polityce, są strach, honor i korzyści.

O strachu jako elemencie politycznym zapisano już miliony stronic, o lękach, bojaźniach, i niepokojach w psychologii i psychiatrii napisano mniej, ale za to wymyślono w ostatnim półwieczu setki lekarstw, które mają te stany łagodzić lub nawet im zapobiegać.

„Teoria strachu", w dosyć prymitywnej formie, istnieje jako jeden z dominujących motywów w politycznej debacie, nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych. W USA stała się modna po ataku na World Trade Center, 11 września 2001 r., ale nabrała rozmachu po wyborze prezydenta Trumpa.

W Polsce można datować początek nowoczesnej „teorii strachu" na 2005 rok, czyli pierwszą wygraną PiS i wybór Lecha Kaczyńskiego na prezydenta. Teoria ta ma tłumaczyć skomplikowane często wybory obywateli jednoczynnikowo: strachem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11370

Wydanie: 11370

Zamów abonament