Szanse są w technologii
Prawnik XXI wieku musi stale podnosić swoje kwalifikacje. Znajomość przepisów już nie wystarczy.
Rz: Ostatni rok dla pana kancelarii mógł być przełomowy, chociażby ze względu na kilka znaczących transakcji, w których braliście udział?
Cezary Żelaźnicki: Tych transakcji było wiele. Ale mamy za sobą jedną, która była wyjątkowa – Bayer AG. Po raz pierwszy byliśmy zaangażowani wraz PwC Legal Niemcy w transakcję tego dużego międzynarodowego koncernu przemysłowego. PwC wspierało Bayer AG w projekcie globalnej integracji grupy kapitałowej z grupą kapitałową Monsanto. Było to największe w historii gospodarki niemieckiej przejęcie zewnętrznego podmiotu – wartość transakcji to ok. 64 mld USD. Transakcja obejmowała prawie 70 jurysdykcji. Pomiędzy krokami prawnymi występowało ponad 4 tys. zależności czasowych. Skala przeprowadzanej integracji oraz zakładane dla projektu ramy czasowe (niecałe dwa miesiące) wymagały innowacyjnego podejścia w zakresie składu zespołu projektowego.
- Jest pan partnerem zarządzającym PwC Legal, która wchodzi w skład dużej grupy doradczej. Wcześniej pracował pan w kancelariach spoza BIG4. Czym różni się świadczenie usług w tych firmach?
Pewne podobieństwa istnieją. Pod wieloma względami jednak są to dwa różne światy. Mniejsze kancelarie ograniczają się do podstawowej obsługi klienta, stricte prawnej. My nie jesteśmy tylko doradcami prawnymi, ale też biznesowymi, podatkowymi, technologicznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta