Pokusa warta miliard euro
Straty spowodowane sprzedażą podrabianych środków ochrony roślin w Unii Europejskiej sięgają 1 mld euro. To niemal 10 proc. rocznej sprzedaży.
Rynek podróbek to nie tylko luksusowe zegarki i ubrania. Z powodu obecności na rynku podrabianych środków ochrony roślin producenci tracą bezpośrednio rocznie miliard euro rocznej sprzedaży. To jednak nie koniec rachunków, bo rynek podróbek w tej branży powoduje straty całkowite szacowane nawet na 2,1 mld euro.
Co więcej, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (UEIPO), który przedstawił właśnie swoje szacunki, uważa, że obrót fałszowanymi lub szmuglowanymi do UE pestycydami powoduje likwidację 1,8 tys. bezpośrednich miejsc pracy, a pośrednio rynek pracy traci nawet 8 tys. stanowisk.
Podróbki przynoszą straty
– Świadomi rolnicy nie ryzykują, żeby stosować podrabiane środki – mówi Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacja Producentów Zbóż. Fałszowane są zresztą nie tylko pestycydy, ale też nawozy. Środki te bywają na tyle dobrze podrobione, że większość rolników kupuje je przypadkiem, nie celowo, jednak najłatwiej je poznać po cenie. – To niemożliwe, żeby produkt oryginalny był tańszy o 10–15 proc. od średniej rynkowej. Rolnik. kupując coś okazjonalnie, powinien się od razu głęboko zastanowić – radzi Rafał Mładanowicz.
Rolnik z 20-letnim stażem zauważa, że stosowanie tych środków się nie opłaca, bo po prostu nie spełniają swojego celu. – Efekt pracy środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta