Kiedy do sprzedaży nieruchomości stosuje się zwolnienie z VAT
Aby móc rozstrzygnąć czy od dostawy lokalu użytkowego trzeba będzie rozliczyć podatek od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w przypadku tego obiektu doszło do pierwszego zasiedlenia i ile czasu upłynęło od tego momentu.
Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 maja 2019 r. (0112-KDIL2-3.4012.150. 2019.1.EW).
Wnioskodawca (zarejestrowany podatnik VAT czynny) planował sprzedać lokal użytkowy wykorzystywany na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca kupił lokal w 1996 r. i przez cały okres użytkowania nie ponosił wydatków na ulepszenie przekraczających 30 proc. wartości początkowej. Ponieważ powziął wątpliwości co do konieczności opodatkowania dostawy lokalu, wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zdaniem wnioskodawcy dostawa lokalu będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Analizując kolejno przepisy ustawy o VAT stwierdził, że dostawa lokalu użytkowego przez zarejestrowanego czynnego podatnika VAT jest dostawą towarów, która w określonych warunkach może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta