Muszą być spełnione warunki formalne
W znowelizowanych przepisach określono jakie przesłanki powinny być spełnione, aby możliwa była korekta bez ponoszenia negatywnych konsekwencji podatkowych (np. konieczności zapłaty odsetek).
W nowych regulacjach zawarto przesłanki formalne dokonania korekt. Jedną z takich przesłanek jest posiadanie oświadczenia podmiotu powiązanego, że podmiot ten skorygował ceny transferowe w tej samej wysokości co podatnik. Powstaje pytanie, dlaczego nie będzie wystarczające dostarczenie przez ten podmiot dokumentu księgowego, jakim jest np. faktura korygująca czy nota?
Taki wymóg można potraktować jako przejaw formalizmu, ale nie da się wykluczyć, że na gruncie polskich podatków dochodowych dopuszczono możliwość dokonania prostej korekty podstawy opodatkowania, bez konieczności wystawiania dokumentów takich jak faktura czy nota. Skoro bowiem w myśl art. 11a ustawy o CIT ceną transferową podlegającą analizowanej korekcie jest również uzyskany przez podmiot powiązany wynik finansowy, to korekta takiego wyniku może się odbyć poprzez dwustronne porozumienie stron powiązanych o odpowiednim zwiększeniu i zmniejszeniu podstawy opodatkowania. W takiej sytuacji korekta mogłaby być dokonana na podstawie dokumentu polecenia księgowania, ponieważ nie powstaje konieczność skorygowania cen jednostkowych, a jedynie uzyskanego wyniku. Korekty polegające na prostej korekcie wyniku bez wystawia faktur korygujących akceptowane są przez administracje skarbowe niektórych krajów.
Przesłanką formalną, która może budzić wątpliwości interpretacyjne jest konieczność dokonania korekty „w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta