Jak korygować ceny transferowe
Nowe regulacje odnoszą się do korekt dokonywanych po zakończeniu roku finansowego, co pokrywa się z praktyką obrotu gospodarczego.
1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z 23 października 2018 r., która wprowadziła do ustawy o CIT art. 11e określający reguły korygowania cen transferowych znane pod nazwą TP adjustments. Celem tego artykułu jest przeanalizowanie tych reguł z odniesieniem do dotychczasowej praktyki oraz pozostałych przepisów regulujących korekty rozliczeń między kontrahentami.
Poprzedni stan prawny
Do końca 2018 r. przepisy polskich ustaw o podatkach dochodowych nie regulowały odrębnie zasad przeprowadzania korekt cen transferowych. Podatnikom, którzy zidentyfikowali konieczność dokonania takich korekt, pozostawało zatem skorygować rozliczenia na ogólnych zasadach regulujących problematykę korygowania przychodów i kosztów. Z art. 26 ust. 1 ustawy zmieniającej wynika, że nowe przepisy stosuje się do transakcji lub innych zdarzeń, rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2019 r., w zakresie tej części transakcji lub innych zdarzeń, które są realizowane w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2018 r. W wyjaśnieniach z 11 marca 2019 r. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że korygowanie cen transferowych na zasadach dotychczasowych pozostaje aktualne także w trakcie obowiązywania nowych przepisów, jeśli przedmiotem korekty są wcześniejsze rozliczenia.
Możliwość przeprowadzania korekt cen transferowych z wykorzystaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta