Prewspółczynnik przed 2016 rokiem – wyrok NSA korzystny dla samorządów
Podatnicy, którzy zastosowali się do uchwały i odliczyli podatek VAT w pełnej wysokości, nie mogą teraz ponosić negatywnych konsekwencji zmiany wykładni przepisów.
Zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, sądy krajowe są zobowiązane uwzględniać wyroki TSUE nawet w sytuacji, kiedy dotychczas związane były uchwałą NSA. Wydanie wyroku w sprawie C-566/17 Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, w którym TSUE zakwestionował praktykę ukształtowaną na podstawie uchwały NSA z 24 października 2011 r., I FPS 9/10, oznacza więc, że co do zasady sądy zobowiązane są odstąpić od tej praktyki i stosować wyrok TSUE wprost.
Mając jednak na uwadze, że zmiana dotychczasowej praktyki może w istotny sposób wpłynąć na prawa podatników do odliczenia VAT naliczonego zastrzec należy, że ww. rozstrzygnięcie TSUE nie może wpływać na poszanowanie wyrażonych w art. 2 Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego oraz zasady pewności prawa. W sferze stosowania prawa nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której podatnicy, w tym przypadku gminy, po wyroku TSUE mogłyby ponosić negatywne skutki. Zasady demokratycznego państwa prawnego sprzeciwiają się bowiem temu, aby podatnicy, którzy zastosowali się do praktyki ukształtowanej uchwałą NSA byli zobligowani do korekty rozliczeń – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lipca 2019 r., I FSK 435/17.
Wyrok TSUE
8 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym uznał, że brak w przepisach polskiej ustawy o VAT zasad obliczania tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta