Pracownicze programy kapitałowe: ból głowy dla wszystkich
Zwrot środków z programu może być tylko całkowity. Problemem będzie ustalenie kosztów.
Jednym z kluczowych tematów związanych z pracowniczymi programami kapitałowymi (PPK) jest sposób kalkulowania dochodu z niektórych rodzajów wypłat. Zasadniczo bowiem wypłaty te są zwolnione z podatku dochodowego. Pamiętajmy jednak, że niektóre rodzaje wypłat, przede wszystkim te, które nie spełniają celu gromadzenia środków w programie PPK, w szczególności zwrot przed ukończeniem 60. roku życia czy wypłata po ukończeniu 60. roku życia, ale szybciej niż w ciągu dziesięciu lat (tu częściowo), wymagają obliczenia i zapłaty podatku dochodowego.
Podatek będzie liczony od zysku wypracowanego na inwestycji w PPK, a ustawodawca dołączył dochody z PPK do kategorii zysków kapitałowych opodatkowanych tzw. podatkiem Belki i dość intensywnie rozbudował część ustawy PIT dotyczącą tego podatku. A zatem dochody z niektórych wypłat z PPK będą opodatkowane podobnie jak odsetki bankowe, zysk z funduszy inwestycyjnych czy dochody z produktów ubezpieczeniowych z komponentem inwestycyjnym. Sama kalkulacja podatku i obowiązki płatnika co do zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta