Gmina nie może nakazać założenia psu kagańca
Rada gminy nielegalnie ustanowiła generalny nakaz wyprowadzania psów w obroży i w kagańcu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Prokurator rejonowy zaskarżył do sądu zapisy regulaminu czystości i porządku na terenie gminy. Za niezgodne z prawem uznał zobowiązanie mieszkańców do:
∑ wyposażenia psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne w kaganiec,
∑ prowadzenie psa na uwięzi – a psa rasy uznawanej za agresywną lub w inny sposób zagrażającej otoczeniu w nałożonym kagańcu – z możliwością zwolnienia go z uwięzi wyłącznie na terenach zielonych i specjalnie oznakowanych, jeśli właściciel może kontrolować ich zachowanie. Przy czym nie dotyczy to ras psów uznawanych za agresywne.
Zasada proporcjonalności
Zdaniem prokuratora takie sformułowanie przepisów wykraczało poza delegację ustawową i nie uwzględnia zasady proporcjonalności. Jak podkreślił, generalny i bezwarunkowy nakaz zaopatrzenia wszystkich psów w kaganiec, niezależnie od indywidualnych cech zwierzęcia i jego uwarunkowań (w tym choroby, wieku) może w określonych sytuacjach prowadzić do działań niehumanitarnych.
– Ponadto, jak wszelkie ograniczenia praw jednostki, także ograniczenia uprawnień właściciela psa bądź nałożenie na niego dodatkowych obowiązków, muszą być wprowadzane z poszanowaniem zasady proporcjonalności. Postanowienia regulaminu czystości i porządku niepozwalające na uwzględnienie specyficznych sytuacji, wyjątków mogą niekiedy nadmierne tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta