Pakiet medyczny współfinansowany przez spółkę
Wiele firm współfinansuje swoim pracowników usługi prywatnej opieki zdrowotnej, co rodzi określone konsekwencje podatkowe. Dla pracodawcy podstawę opodatkowania VAT stanowić będzie wartość rynkowa wykonywanych świadczeń pomniejszona o kwotę podatku.
- Spółka z o.o., będąca czynnym podatnikiem VAT, zatrudniająca 48 pracowników, postanowiła objąć chętnych pakietem medycznym, w ramach którego będą mieli oni możliwość skorzystania z profilaktycznej opieki zdrowotnej podmiocie leczniczych oferującym pakiet. Zgodnie z obowiązującymi w spółce regulacjami pracodawca sfinansuje w 80 proc. koszt tego pakietu dla każdego pracownika ze środków obrotowych spółki. Pozostałe 20 proc. sfinansują zainteresowani pakietem pracownicy z własnych środków. Wartość finansowana przez pracodawcę zawsze będzie stanowiła przychód z tytułu pracy pracownika opodatkowany PIT. Natomiast wartość finansowana przez pracownika będzie potrącana za jego zgodą z wypłaty netto w miesiącu, w którym pracodawca ma obowiązek przekazania składki na konto podmiotu leczniczego. Wszystkie wynagrodzenia pracowników spółki wypłacane są na ich rachunki bankowe, nie ma wypłat z kasy gotówkowej firmy. Wartości pakietów będą naliczane i potrącane bez względu na to, czy w danym miesiącu pracownik skorzystał z niego czy nie. Czy wartość pakietu w części współfinansowanej przez spółkę powinna być wykazana jako nieodpłatne świadczenie usług stosownie do art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta