Obowiązkowy split payment dla niektórych firm
Wprowadzenie w 2018 r. dobrowolnego stosowania przez podatników podzielonej płatności miało za zadanie ograniczyć oszustwa podatkowe i poprawić kondycję polskiej gospodarki finansowej. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem tego mechanizmu jako obowiązującego.
Split payment to model podzielonej płatności za transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. Nabywca dokonuje płatności za fakturę zakupu za pomocą tzw. komunikatu przelewu na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, który następnie dzielony jest na kwotę netto i kwotę VAT, która trafia na specjalny rachunek VAT utworzony do tego konta. Split payment ma zastosowanie wyłącznie w transakcjach pomiędzy firmami (B2B). Nie stosują go natomiast podatnicy dokonujący transakcji firma–osoba prywatna (B2C).
Zmiany od 1 września 2019 r.
Wdrożenie w lipcu 2018 r. podzielonej płatności nie wskazywało na obowiązek jego stosowania. Podatnicy mieli jedynie prawo do dokonywania podzielonej płatności. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakłada wprowadzenie obowiązkowego split payment dla niektórych branż. Oznacza to, że część podatników od 1 września 2019 roku będzie musiała stosować bezwzględnie tę metodę płatności.
Co z odwrotnym obciążeniem
Jak wskazuje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkowy split payment nie będzie dotyczył wszystkich podatników, a jedynie wybranej grupy. Zgodnie z projektowanym brzmieniem art. 108a ust. 1b ww. ustawy obligatoryjnie metodę podzielonej płatności będą musieli stosować podatnicy, którzy dokonują transakcji wymienionych w nowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta