Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ASF daje się we znaki całej Europie

24 lipca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Zaraza świń wywindowała eksport wieprzowiny 
do Chin o 52 proc. Niestety, Polska 
nie skorzysta. Aleksandra Ptak-Iglewska

 

Epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) powoduje wzrost eksportu wieprzowiny i cen mięsa, a także problemy wszystkich odwiedzonych przez wirusa krajów. Chwilowo zarabia na nim Unia Europejska, która w tym roku (do maja) wysłała do Chin już 52 proc. więcej mięsa niż w takim samym okresie roku poprzedniego.

Polska bezpośrednio na tym nie zarabia, choć mogłaby, gdyby wreszcie pozbyła się ognisk ASF. Na razie jednak nic z tego.

System naczyń połączonych

– W Chinach ze względu na ASF ubyło już tyle świń, ile wynosi całe pogłowie w USA, a Stany Zjednoczone są trzecim największym producentem wieprzowiny po Chinach i UE – mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. W konsekwencji eksport wieprzowiny z unijnych krajów, które nie mają u siebie ASF, do Państwa Środka wzrósł od stycznia do maja o 52 proc. i osiągnął 432,3 tys. ton, wobec 284 tys. przed rokiem.

Wszystko przez walkę największego rynku wieprzowiny na świecie z epidemią ASF. O rozmiarze klęski świadczy tempo spadającej liczebności świń – według chińskiego ministerstwa rolnictwa w maju 2019 r. żyło tam już 23 proc. zwierząt mniej niż przed rokiem. Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że w tym roku chińskie stado świń zmniejszy się o 78 mln sztuk.

Rozpędzający się eksport spowodował silny wzrost cen...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11414

Wydanie: 11414

Spis treści
Zamów abonament