Odsetki niejedno mają imię
Zaciągając kredyt w banku lub spóźniając się z zapłatą za fakturę, należy liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek. Również w sytuacji nieregulowania swoich zobowiązań podatkowych w terminie podatników może spotkać niemiła konieczność zapłaty odsetek od powstałej w ten sposób zaległości.
Z odsetkami spotkamy się zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i podatkowego, choć ich definicji nie zawierają żadne przepisy, a obowiązek ich płacenia może wynikać z ustawy, decyzji właściwego organu albo czynności prawnej. Mają one charakter uboczny względem świadczenia głównego. Oznacza to, że warunkiem powstania należności z tytułu odsetek jest istnienie i ważność należności głównej.
W stosunkach cywilnoprawnych odsetki mogą pełnić funkcję wynagradzania za korzystanie z cudzego kapitału. Poza wynagradzaniem odsetki (zarówno cywilnoprawne, jak i podatkowe) pełnią też funkcję sankcyjną.
Cywilnoprawne
W prawie cywilnym wyróżnia się odsetki ustawowe (wynikające z przepisów kodeksu cywilnego lub ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych) lub umowne (ustalone przez strony w umowie).
Odsetki ustawowe można podzielić na:
∑ należne od sumy pieniężnej,
∑ za opóźnienie,
∑ za opóźnienie w transakcji handlowej.
Wysokość odsetek, wynikających z kodeksu cywilnego lub ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, może zostać zmieniona przez strony w drodze umownej. Należy przy tym pamiętać, że wysokość ta nie może przekraczać tzw. odsetek maksymalnych.
Kapitałowe
Odsetki kapitałowe naliczane są przy pożyczkach oraz kredytach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta