Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na mieszkania i domy z klocków?

07 sierpnia 2019 | Ekonomia | Adam Roguski
Blok z drewnianych modułów zbudowany przez Unibep w Bielsku Podlaskim
źródło: materiały prasowe
Blok z drewnianych modułów zbudowany przez Unibep w Bielsku Podlaskim

Koszty wykonawstwa są wciąż wysokie, co nie podoba się ani deweloperom, ani klientom – którzy za to ostatecznie płacą. To szansa dla alternatywnych form budowania.

 

Mieszkania drożeją i końca trendu nie widać. Inwestycyjny boom we wszystkich obszarach budownictwa od połowy 2017 r. wywindował koszty wykonawstwa, które deweloperzy przerzucili w dużym stopniu na klientów. W dwa lata, licząc do końca I połowy tego roku, średnie ceny lokali w ofercie na rynku pierwotnym w Trójmieście urosły o 31 proc. (do 9,2 tys. zł za mkw.), w Warszawie o 26 proc. (do 10,2 tys. zł), a w Krakowie o 20 proc. (do 8,1 tys. zł) – wynika z szacunków firmy JLL.

Zatrzymanie trendu mogłoby być możliwe, gdyby deweloperzy oddali część marży – ale wciąż wysoki popyt na mieszkania nie skłania ich do tego. Inna opcja to tańsze budowanie.

Na razie eksperymenty

Czołowi deweloperzy korzystają z tradycyjnych form budowy, a domy postawione z przygotowanych w fabrykach elementów to wciąż nisza. Przynajmniej u nas, bo z potencjału naszych przedsiębiorstw pełnymi garściami czerpią Skandynawowie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11426

Wydanie: 11426

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament