Egzekutor był profesjonalistą, więc płacił jak firma
Lokal zajęty na kancelarię komorniczą przed 2019 r. można było objąć wyższą stawką podatku od nieruchomości, tj. właściwą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Spór w sprawie dotyczył rozliczenia podatku od nieruchomości od lokalu zajętego na kancelarię komorniczą. A zaczęło się od ustaleń samorządowego fiskusa, że podatnik na podstawie najmu występując jako komornik sądowy (ze wskazaniem rewiru), stał się posiadaczem zależnym lokalu użytkowego. Lokum zgodnie z umową mogło być używane przez niego wyłącznie w celu prowadzenia w nim biura komorniczego.
Na podstawie tych ustaleń urzędnicy wezwali komornika do złożenia deklaracji podatkowej – informacji w sprawie podatku od nieruchomości (IN-1) dotyczącej, bądź złożenia wyjaśnień, dlaczego nie wywiązał się z tego obowiązku podatkowego.
Wezwany wyjaśnił, że umowa została zawarta z nim jako komornikiem sądowym, tj. organem władzy publicznej. Ponadto, wskazał na wypowiedzenie umowy najmu, które było związane z odwołaniem z pełnionej funkcji komornika sądowego z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego. Podkreślił, że nie jest posiadaczem i użytkownikiem lokalu. Przyjął, że doszło do skutecznego rozwiązania umowy po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. W jego ocenie wynajmujący, z niezrozumiałych dla niego powodów, w dalszym ciągu wystawia faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta