Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowoczesne rozwiązania i leki szansą dla chorych

07 sierpnia 2019 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
W debacie uczestniczyli prof. Przemysław Mitkowski, Paul van Arkel, Joanna Parkitna, dr hab. Andrzej Śliwczyński oraz Szymon Chrostowski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
W debacie uczestniczyli prof. Przemysław Mitkowski, Paul van Arkel, Joanna Parkitna, dr hab. Andrzej Śliwczyński oraz Szymon Chrostowski

Bez rozwiązań systemowych i odpowiednich terapii nie powstrzymamy fali niewydolności serca, która jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w kardiologii. Szacuje się, że umiera na nią 60 tysięcy Polaków rocznie.

 

Kardiologia to jeden z głównych priorytetów Ministerstwa Zdrowia oraz zdrowia publicznego w Polsce. Przez ostatnie 10 lat nastąpił znaczny postęp w leczeniu chorób serca. Niestety, Polacy nie zawsze mogą z niego skorzystać. Jest to szczególnie ważne w kontekście niewydolności serca, która została uznana za jeden z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego.

Czy Polska może sobie pozwolić na ignorowanie tego problemu? Co zrobić, by poprawić los tej grupy chorych i zmniejszyć obciążenie związane z niewydolnością serca?

Problem z sukcesu kardiologii

Podczas debaty „Czy stać nas na (nie)leczenie niewydolności serca?" zastanawialiśmy się, czy naprawdę możemy pomijać innowacyjne rozwiązania w refundacji.

– Niewydolność serca to zespół chorobowy, dotykający od 700 tys. do nawet 1 mln Polaków. Do jego głównych przyczyn należą choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze. Powodem mogą być również choroby mięśnia sercowego zwane kardiomiopatiami, a jedną z najczęstszych jest kardiomiopatia pozapalna związana z infekcjami, zwłaszcza wirusowymi. Czynniki ryzyka nie bolą, a choroba rozwija się powoli – tłumaczył prof. Przemysław Mitkowski z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i I Kliniki i Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11426

Wydanie: 11426

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament