Małe banki duży pożytek dla gospodarki
Stabilność bankowości spółdzielczej ma źródło w charakterze działalności głęboko zakorzenionej w środowiskach lokalnych, mającej nie tylko wymiar finansowy, ale też społeczny – pisze prezes Banku BPS.
W polskim systemie bankowym bankowość spółdzielcza ma 8-proc. udział. Według ocen wyrażanych w publikacjach KNF i NBP sektor jest stabilny. Jak mówił w Sejmie 18 lipca prezes NBP, „sektor banków spółdzielczych jako całość funkcjonuje stabilnie, aczkolwiek stoi przed wyzwaniami krótko- i długoterminowymi". W dokumentach publikowanych przez KNF czytamy m.in., że w większości przypadków banki spółdzielcze spełniają nadzorcze wymogi kapitałowe i płynnościowe. Współczynnik wypłacalności na koniec 2018 r. dla całego sektora bankowości spółdzielczej wynosił 17,7 proc.
Zaufanie klientów
Badania prowadzone przez ośrodki bankowe i pozabankowe wskazują na utrzymujący się niezmiennie od lat wysoki stopień zaufania klientów do banków spółdzielczych. Nie zmieniają tego incydentalne przypadki upadłości, których zdarzyło się zaledwie kilka od wejścia w życie ustawy z 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Na 545 banków w minionych kilku latach tylko trzy upadły z powodu niskiej efektywności. Najgłośniejsza upadłość SK Bank Wołomin była efektem – jak wszystko na to wskazuje – działalności przestępczej, a nie systemowych niedomagań. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta