Ameryka nie szantażuje Polski
Senat USA odwołuje się do sumienia naszego kraju, aby ostatni uratowani z Zagłady doczekali się sprawiedliwości.
Wizyta Donalda Trumpa 1 września, wybory parlamentarne pięć tygodni później i raport Departamentu Stanu w połowie listopada: fatalna sekwencja terminów mogła doprowadzić do wysadzenia polskiej scenie politycznej i kryzysu w stosunkach między Polską a USA z powodu sporu o zwrot mienia żydowskiego. Waszyngton nie stawia jednak sprawy na ostrzu noża.
Senatorowie już kilka razy pisali listy do sekretarza stanu z prośbą o działania w kwestii sprawiedliwości dla spadkobierców tych, którzy zginęli w Zagładzie. Tym razem pismo do Mike'a Pompeo podpisała rekordowa liczba członków Senatu: 88 na 100 członków izby wyższej Kongresu.
Znalazły się w nim także mocne słowa. Bo choć autorzy podkreślają znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu i wskazują, że nasz kraj, ofiara nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu, nie zabierał majątków żydowskim współobywatelom, to jednocześnie uznają za „głęboko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta