Leasing nieruchomości w ujęciu bilansowo-podatkowym
Grunty i nieruchomości mogą stanowić przedmiot leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Rodzaj leasingu wpływa na zapisy księgowe oraz rozwiązania podatkowe.
Grunty mogą stanowić przedmiot umowy leasingu. W ujęciu bilansowym, w sytuacji gdy leasingiem objęta jest cała nieruchomość zabudowana, składająca się zarówno z gruntu, jak i posadowionych na niej obiektów budowlanych (budynków i budowli), umowa leasingu tej nieruchomości może być w całości zakwalifikowana do kategorii leasingu operacyjnego lub finansowego albo też rozdzielona na leasing gruntów (operacyjny lub finansowy) oraz leasing obiektów budowlanych (finansowy lub operacyjny).
W przypadku uznania leasingu gruntu za leasing operacyjny, a obiektów budowlanych za leasing finansowy, konieczny jest podział opłaty leasingowej na część dotyczącą gruntu i część odnoszącą się do obiektów budowlanych. Rozliczanie opłaty leasingowej między grunt i obiekty budowlane może nastąpić proporcjonalnie do względnych wartości opłat, jakie w momencie rozpoczęcia leasingu należałoby ponieść za udostępnienie nieruchomości zabudowanej.
Jeżeli nie jest możliwe wiarygodne przypisanie opłaty leasingowej do każdego ze składowych przedmiotu umowy leasingowej (gruntu oraz obiektów budowlanych), wówczas całą umowę leasingu należy potraktować jako leasing operacyjny lub finansowy. W sytuacji natomiast, gdy wartość rynkowa (godziwa) gruntu nie jest istotna, to grunt i posadowione na nim obiekty budowlane można uznać jako jedną całość i objąć leasingiem operacyjnym lub finansowym. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta