Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała skala wystarczy, by polski fiskus dostał podatek

07 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli spółka nawet w niewielkim zakresie świadczy usługi na rzecz stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej kontrahenta w Polsce, to miejscem ich świadczenia jest Polska. Nawet, gdy pozostałe usługi w miejscu siedziby jego działalności gospodarczej, tj. na Węgrzech są przeważające.

W lipcu 2018 r. spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację przepisów o VAT. A konkretnie chodziło o określenie miejsca opodatkowania świadczonych przez nią usług wsparcia.

Firma wyjaśniła, że siedzibę ma w Polsce, gdzie też jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, również na potrzeby realizacji transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z wniosku wynikało jednak, że należy do międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w sektorze usług poligraficznych i pokrewnych, w tym outsourcingu dokumentowych procesów biznesowych. Podstawowym zakresem jej działalności jest zarządzanie procesem produkcji i łańcuchem dostaw elementów składowych produktów powierzonych przez klientów. Usługi te obejmują między innymi przechowywanie, kompletowanie, pakowanie, adresowanie i kontrolowanie zawartości produktów dostarczanych do odbiorców końcowych.

Spółka tłumaczyła dalej, że w ramach działalności świadczy również usługi wsparcia na rzecz innej firmy z grupy, która posiada siedzibę i rejestrację VAT na Węgrzech. Zasadniczy profil działalności kontrahenta obejmuje wykonywanie działalności produkcyjnej (poligraficznej), która realizowana jest w zakładzie produkcyjnym położonym na terytorium Węgier. Kontrahent jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce, gdzie posiada dwa stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11426

Wydanie: 11426

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament