Rozwiązania przyjęte w uchwale rady muszą wynikać z przepisów
Sformułowania przewidujące zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego w trybie bezprzetargowym pod dodatkowymi warunkami, zawarte w uchwale rady gminy, są niedopuszczalne – uznał sąd.
W uchwale z 2015 r. Rada Miejska w Blachowni w woj. śląskim wyraziła zgodę na „zawarcie umowy najmu z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym Moniki Z. (dane zmienione) na działalność leczniczą (aptekę), prowadzoną na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, na okres 5 lat w trybie bezprzetargowym lokalu użytkowego o powierzchni 148 m kw". Dalej zaznaczono, że umowa najmu dojdzie do skutku pod warunkiem, że Monika Z. złoży oświadczenie o cofnięciu wszystkich pozwów, skierowanych przeciwko gminie w sprawach toczących się przed sądem w Częstochowie.
Z naruszeniem prawa
Monika Z. wezwała radę do usunięcia naruszenia prawa. Domagała się bądź to zmian w uchwale, bądź podjęcia nowej uchwały i wycofania przez gminę wszystkich spraw sądowych, toczących się w sądach z jej udziałem, i z udziałem gminy. Były też inne warunki: zrównanie dotychczasowego czynszu ze stawką 13,41 zł za 1 m.kw. ze stawką 5,43 zł dla bliźniaczego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz zawarcie umowy dzierżawy lokalu nie na 5 - lecz na 20 lat.
Ponieważ rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta