Stwierdzenie nieważności decyzji nie wymaga wcześniejszego wyczerpania toku instancji
Można żądać stwierdzenia nieważności zarówno decyzji ostatecznej, jak i nieostatecznej. Decyzja stwierdzająca nieważność innej decyzji jest wydana w I instancji i przysługuje od niej odwołanie.
- Strona po otrzymaniu decyzji nie wniosła od niej odwołania. Po upływie terminu do wniesienia odwołania, doszła jednak do wniosku, że ta decyzja rażąco narusza prawo. Czy strona może zażądać stwierdzenia nieważności decyzji, jeśli nie wniosła od niej odwołania?
Tak.
Przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji określa art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Nieważność decyzji stwierdza się m.in. w razie wydania jej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.). O rażącym naruszeniu prawa można mówić wówczas, gdy podjęte rozstrzygnięcie jest w oczywisty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta