Jak sprzedać przedsiębiorstwo
Rozmowa | Adam Mariański, prof. dr hab., doradca podatkowy, adwokat, założyciel Mariański Group, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego.
Panie profesorze, czy fuzje i przejęcia to jedna z koncepcji rozwoju biznesu czy nieunikniony etap rozwoju?
Adam Mariański: W mojej ocenie procesy fuzji i przejęć (tzw. merger and acquisition, M&A) stanowią nieodzowny element dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw – zarówno tych o zróżnicowanym składzie udziałowców, jak i firm rodzinnych. Faktem jest, iż niezależnie od charakteru firmy, w czasach globalizacji przemysłu, konieczności zapewnienia ciągłości finansowania oraz perspektyw inwestycyjnych, fundamentalne znaczenie ma umożliwienie dostępu i uczestnictwa podmiotom zewnętrznym. Z tego też względu wydaje się, że transakcje M&A nie stanowią już tylko jednej z koncepcji na rozwój biznesu, ale są jego koniecznym warunkiem. Dotyczy to zarówno firm o zróżnicowanym składzie udziałowców – niezależnie, czy są członkami jednej rodziny – jak i firm rodzinnych, gdzie dobrze przeprowadzona transakcja może zapewnić bezpieczeństwo i dobre prosperity rodzinie, jak również intensywny i perspektywiczny rozwój firmy dla pokoleń.
Czy przeprowadzanie transakcji M&A jest w obecnych uwarunkowaniach prawnych i podatkowych bezpieczne?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Z pewnością w przypadku dobrze przemyślanego procesu transakcyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta