Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szorstka przyjaźń

31 października 2019 | Świat | Andrzej Łomanowski
Czy Viktor Orbán (na zdjęciu z 2017 r. z Putinem w Budapeszcie) gra o ustępstwa gospodarcze ze strony Rosji, czy zmienił kierunek polityki?
źródło: AFP
Czy Viktor Orbán (na zdjęciu z 2017 r. z Putinem w Budapeszcie) gra o ustępstwa gospodarcze ze strony Rosji, czy zmienił kierunek polityki?

Po raz piąty w ciągu trzech lat spotkali się przywódcy Węgier i Rosji. 
Mimo to drogi Moskwy i Budapesztu mogą się rozejść.

– To partnerstwo na podstawie wspólnoty interesów przy dużym deficycie wzajemnego zaufania – powiedział o stosunkach węgiersko-rosyjskich oraz samego Viktora Orbána z Władimirem Putinem politolog Andreas Racs z Niemieckiego Towarzystwa Stosunków Zagranicznych.

Rosyjscy eksperci uważają, że obecne spotkanie określi, „jak daleko rosyjski gaz przeniknie do Europy". Jednym z tematów rozmów miał być Turecki Potok – gazociąg dostarczający gaz z Rosji do europejskiej części Turcji. Rosjanie chcieliby, by stamtąd popłynął do państw bałkańskich i Europy Środkowej. Prowadzą już na ten temat rozmowy z władzami Bułgarii i Serbii.

Viktor Orbán zaś chciałby uczynić ze swego kraju ogromny „hub rosyjskiego gazu" (miejsce wyposażone w zbiorniki, z którego surowiec jest rozdzielany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11498

Wydanie: 11498

Spis treści

Rzeczpospolita dla rodziców

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieruchomości

Nieprzypisane

Zamów abonament