Jak zwrócić samochód po leasingu
Sprawdzamy, jak wygląda zwracanie samochodu po leasingu i na co zwrócić szczególną uwagę przy tej procedurze.
Po zwróceniu firmie leasingowej auta każdy pojazd poddawany jest szczegółowej ocenie stanu zewnętrznego i wewnętrznego. Niezależny rzeczoznawca określa stopień zużycia samochodu, dzieląc potencjalne uszkodzenia na dopuszczalne, wynikające ze zwykłej, codziennej eksploatacji, oraz takie, które mogą dodatkowo obniżyć wartość pojazdu. W przypadku uszkodzeń czy braków w wyposażeniu zostaniemy obciążeni kosztami naprawy pojazdu, a gdy nie jest to możliwe, możemy uiścić dodatkową opłatę mającą zrekompensować leasingodawcy różnicę w wartości zbywczej pojazdu.
Obowiązujące zasady
Biorąc auto w leasing, musimy przestrzegać ustalonych przez leasingodawcę zasad eksploatacji, a w szczególności informować go o stanie pojazdu i powstałych uszkodzeniach. Podczas podpisywania umowy leasingowej otrzymamy książkę – „Przewodnik zwrotu pojazdów", z którą koniecznie powinniśmy się zapoznać. Bardzo szczegółowo opisano w przewodniku, jakie uszkodzenia czy oznaki zużycia są akceptowalne, a za których naprawę możemy zostać obciążeni.
Warto zajrzeć także do samej umowy leasingu, która zawiera uregulowania dotyczące zwrotu i wyceny pojazdu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta