Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczyć sukcesję firmy

31 października 2019 | Moje pieniądze | Regina Skibińska
W przypadku śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej firma kończy istnienie, a rodzina przeważnie zostaje zostaje z długami. Jeszcze gorzej jest w przypadku dwuosobowej spółki cywilnej
źródło: Shutterstock
W przypadku śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej firma kończy istnienie, a rodzina przeważnie zostaje zostaje z długami. Jeszcze gorzej jest w przypadku dwuosobowej spółki cywilnej

Ubezpieczenie na życie pozwoli rodzinie zmarłego przedsiębiorcy na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej.

O ubezpieczeniu samochodu, majątku, zabezpieczeniach przed ryzykiem związanym ze zmianami kursów walut czy niewypłacalnością kontrahentów przedsiębiorcy przeważnie pamiętają. Mniej popularne jest myślenie o przyszłości działalności gospodarczej oraz rodziny w przypadku śmierci przedsiębiorcy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej firma kończy istnienie, a rodzina przeważnie zostaje zostaje z długami. Jeszcze gorzej jest w przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdzie po śmierci jednego ze wspólników spadkobiercy muszą spłacić nie tylko długi zmarłego wobec kontrahentów, ZUS, fiskusa czy banku, ale także spłacić żyjącego wspólnika.

Rozwiązaniem może być ubezpieczenie na życie. Polisa, którą wykupi przedsiębiorca, może pomóc wszystkim zainteresowanym – spadkobiercom i wierzycielom.

Ubezpieczenie pomoże kontynuować działalność

W przypadku śmierci osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą z mocy prawa kończy się ta forma działalności gospodarczej. Automatycznie wygasają umowy o pracę zawarte z przedsiębiorcą – pracownicy i ich rodziny mogą więc zostać bez środków do życia. Firmę wykreśla się z ewidencji działalności gospodarczej oraz z rejestru Głównego Urzędu Statystycznego. Z mocy prawa wygasają wszystkie umowy, zezwolenia, koncesje i pełnomocnictwa.

– Zobowiązania, na przykład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11498

Wydanie: 11498

Spis treści

Rzeczpospolita dla rodziców

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieruchomości

Nieprzypisane

Zamów abonament