Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice wyrażania światopoglądu

31 grudnia 2019 | Rzecz o prawie | Przemysław Mazur

Miejsce pracy nie może być polem ścierania się indywidualnych poglądów.

Ogólnie znany jest przypadek zwolnienia pracownika jednej ze znanych sieci handlowych, po tym, jak wyraził sprzeciw wobec wewnętrznych publikacji pracodawcy dotyczących tolerancji wobec osób LGBT. Pełnej, rzetelnej oceny prawnej tego przypadku może dokonać tylko sąd. Wymaga to rozważenia wielu kwestii o charakterze precedensowym i sięgnięcia do wartości konstytucyjnych. Sprawa dotyka bowiem niezwykle delikatnej społecznie kwestii, jaką jest światopogląd oraz swoboda jego wyrażania.

Czy pracodawca musi być neutralny

W omawianej sprawie pracodawca zamieścił w sieci wewnętrznej wpis informujący, jak można wspierać społeczność osób LGBT. Wpis ten był następnie przedmiotem reakcji jednego z pracowników, którą to reakcję zakwestionował pracodawca, a ostatecznie doprowadziła ona do zwolnienia pracownika.

Najpierw należy zapytać, czy pracodawca może wyrażać własny światopogląd w relacjach z pracownikami, czy też powinien zachować neutralność światopoglądową. Pytanie to dotyka szerszego problemu, jakim jest dopuszczalność eksponowania określonego światopoglądu jako elementu przyjętego przez niego modelu prowadzenia działalności.

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać przede wszystkim w Konstytucji RP w przepisach regulujących prawa i wolności człowieka i obywatela (art. 53 ust. 1 oraz art. 54 ust. 1).

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11546

Wydanie: 11546

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament