Temida przegrała na reformie, uwłaszczenie raczej udane
Jak co roku wskazaliśmy najbardziej pożyteczne akty prawne oraz legislacyjne nieporozumienia. paweł rochowicz i dziennikarze działu Prawo co dnia
Co roku parlament, rząd i ministrowie wydają mnóstwo aktów prawnych. W latach 2017–2018 w Dzienniku Ustaw ukazywało się ponad 2,5 tys. aktów prawnych rocznie. W tym roku będzie podobnie. Ilość się więc nie zmieni, a jakość? Przedstawiamy czytelnikom nasz subiektywny przegląd tegorocznych przepisów. Było nieco prób unowocześnienia np. systemu sądownictwa, ale też sporo przypadków tworzenia niepotrzebnej biurokracji.
Sądowe rewolucje
Najwięcej krytycznych ocen zebrała ustawa „dyscyplinująca" sędziów – zarówno ze względu na treść, jak i tempo uchwalania. I choć w trakcie prac sejmowych z projektu (zgłoszonego jako poselski, choć powstawał w rządzie) wykreślono fragmenty najbardziej wkraczające w sędziowską niezawisłość, to uchwalona w Sejmie 20 grudnia wersja wciąż jest bulwersująca.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma rozstrzygać o niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń podważających status innych sędziów. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazano z kolei uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Dziś sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny. Sędziowie mają przestać udzielać się publicznie. Pojawia się nowa kara finansowa – obcięcie miesięcznego wynagrodzenia.
A perła? W sądach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta