Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgoda doradcy na udzielenie pacjentowi świadczenia zdrowotnego

07 lutego 2020 | Biznes | Jakub Kowalski

Prawo do wyrażenia zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych jest jednym z fundamentalnych praw pacjenta uregulowanych przepisami ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta ( dalej: U.o.p.p.). Co do zasady jest to zgoda osobista i świadoma, przez co należy rozumieć podjęcie jej po uzyskaniu lub świadomej rezygnacji z uzyskania informacji zarówno o swoim stanie zdrowia, jak i o planowanym świadczeniu. Art. 17 ust. 2 tej ustawy reguluje sytuacje, w której zgoda może mieć charakter zastępczy, to jest zostać udzielona przez inną osobę.

Jedną z kategorii osób, wymienionych w art. 17 ust. 2 (obok pacjentów małoletnich oraz całkowicie ubezwłasnowolnionych), są osoby niezdolne do świadomego wyrażenia zgody. Nie roztrząsając w tym miejscu niezbyt szczęśliwego sformułowania tego przepisu, m.in. różnicującego sytuację osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych z uwagi na wiek oraz ubezwłasnowolnienie częściowe, należy zwrócić uwagę właśnie na kategorię „osób niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody". Dla tej grupy osób prawodawca przewidział wyrażenie zgody przez „przedstawiciela ustawowego".

W ramach kategorii osób niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody (niebędących jednocześnie ubezwłasnowolnionymi całkowicie ani małoletnimi), można wyróżnić dwie kategorie: osoby ubezwłasnowolnione częściowo oraz osoby, które mimo braku możliwości świadomego wyrażenia zgody (a zatem ogólniej – braku możliwości składania oświadczeń woli) nie zostały ubezwłasnowolnione.

Reprezentacja osoby

Prawodawca dla osób, wobec których toczy się postępowanie o ubezwłasnowolnienie przewidział instytucję doradcy tymczasowego, opartą o przepisy art. 548–551 K.p.c. Z tej grupy przepisów najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia reprezentacji osoby, której dotyczy toczące się postępowanie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11577

Wydanie: 11577

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament