Szybsza procedura, ale trzeba uważać
W sprawach gospodarczych powód jest zobowiązany przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody w sprawie już w pozwie. Natomiast pozwany w odpowiedzi na pozew.
Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadziła duże ożywienie w świecie prawniczym. Spowodowane jest to tym, że ów akt legislacyjny wnosi istotne zmiany w istniejący porządek prawny. Jedną z nich jest przywrócenie postępowania w sprawach gospodarczych jako postępowania odrębnego.
Kiedyś już było podobnie
Postępowanie w sprawach gospodarczych funkcjonowało w polskim systemie prawnym już wcześniej – od 1 października 1989 r. Następnie zostało usunięte wraz z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego z dnia 16 września 2011 r. Intencją obecnego prawodawcy, który wprowadził od 7 listopada 2019 nową procedurę, nie było przywrócenie uprzedniego stanu prawnego, ze względu na daleko idące odmienności w obecnych realiach jurydycznych jak i faktycznych względem lat 1989–2011. Chodziło mu o stworzenie nowej procedury mającej za zadanie przede wszystkim przyspieszenie postępowania w sprawach dotyczących obrotu gospodarczego. W związku z tym pomiędzy obecnym postępowaniem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta