Nieodpłatna pomoc była potrzebna
System bezpłatnego poradnictwa uzupełnił wcześniejsze inicjatywy w postaci akademickich poradni prawnych czy też prawników działających pro bono – mówi Joanna Tkaczyk, adwokatka udzielająca porad w punktach bezpłatnego poradnictwa.
Przychodzi Kowalski do punktu bezpłatnego poradnictwa i o co zazwyczaj pyta?
Spektrum problemów jest dość szerokie, ponieważ świadomość uprawnień i obowiązków prawnych w naszym społeczeństwie nie jest powszechna. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż dużo też zależy od miejsca położenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej; w mniejszych miejscowościach częściej są to sprawy związane z nieruchomościami i regulacją ich stanu prawnego, niejednokrotnie z powodu wielopokoleniowego zaniedbania spraw spadkowych. W większych lokalizacjach problemy są bardziej różnorodne, przy czym przeważają sprawy z prawa rodzinnego, karnego czy prawa pracy. Z reguły też w większych miejscowościach sprawy te mają bardziej skomplikowane stany faktyczne. Oczywiście od tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta