Już teraz wiemy, że brexit jest dobrym wyjściem
Nie będzie nowego referendum niepodległościowego w Szkocji – zapewnia Christopher Pincher, brytyjski minister ds. Europy.
Był pan ostatnim przedstawicielstwem rządu brytyjskiego, który uczestniczył w obradach Rady UE. Czy jest coś, czego Brytyjczycy będą żałowali z czasów, gdy należeli do Unii?
Podchodzimy do brexitu pozytywnie, patrzymy w szeroki świat, na zewnątrz, ku globalnym rynkom. Ale też nie opuszczamy naszych europejskich przyjaciół. Przestałem brać udział w posiedzeniach Rady UE, ale to nie znaczy, że nie będę mógł spotykać się z ministrami ds. europejskich Portugalii czy Włoch. Nadal należymy do wspólnych organizacji – NATO, OBWE, Rady Europy.
A więc nie ma żadnych strat?
Wszystko jest do zyskania.
Kiedy będzie pan już pewien, że bilans brexitu jest pozytywny? Za pięć lat, dziesięć, pokolenie?
Już teraz jesteśmy zamożnym krajem, szóstą gospodarką świata. I nadal się rozwijamy. A przecież wszyscy ostrzegali, że jeśli w referendum 2016 r. wybierzemy brexit, doprowadzimy do recesji. Podobnie zresztą mówiono odnośnie do wprowadzenia w życie umowy rozwodowej. I też nic takiego się nie dzieje. Jestem więc już teraz przekonany, że dobrze wybraliśmy.
Rząd Borisa Johnsona dał sobie ledwie 10 miesięcy na wynegocjowanie nowej umowy o współpracy z Unią....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta