Proboszcz inwestorem
Na zaciągnięcie kredytu na budowę świątyni nie ma szans – inwestycja musi być finansowana z pieniędzy wiernych.
Kościół katolicki to największa wspólnota wyznaniowa w Polsce. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, w 2018 r. nad Wisłą działało 10,3 tys. parafii.
Trwający od lat mieszkaniowy boom zagospodarowuje kolejne połacie miast, co przekłada się na zapotrzebowanie na infrastrukturę – w tym kościoły. Jak w Polsce przeprowadza się taką inwestycję?
Ze środków własnych
Kto wychodzi z inicjatywą budowy kościoła i wyborem lokalizacji?
– W momencie ustalania przestrzennego planu zagospodarowania terenu na danym obszarze, który jest przeznaczony pod zabudowę, w zależności od planowanej liczby mieszkańców (jeśli to jest duża społeczność powyżej 2–3 tys.), zakłada się pewne działania i usługi, które będą niezbędne dla tej lokalnej społeczności – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. – Im większa liczba mieszkańców, tym więcej trzeba zagwarantować różnych usług. W planie istnieją wymienione także tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta