Wspólnota przetrwa?
Istnieje wspólna cecha wielu zmian, które zachodzą w Polsce po 1989 roku. Szczególnie przyspieszyły w ostatnich latach, wraz ze wzrostem zamożności. We wsiach i miasteczkach, gdy powstały już place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu, władze lokalne zaczęły budować wiaty i miejsca do organizacji pikników. Jednym z największym fenomenów Warszawy są bulwary wiślane, które władze miasta specjalnie wyremontowały – latem działają tam dziesiątki barów, restauracji, klubów. Na ulicach wielu polskich miast parę lat temu małe zakłady rzemieślnicze czy małe rodzinne sklepiki wyparte zostały przez placówki bankowe. Ale ostatnie dwa, trzy lata to wielki odwrót instytucji finansowych – zamiast nich powstają kawiarnie, bary czy restauracje.
Coraz popularniejsze stają się też święta ulic, dzielnic czy rejonów. Podczas święta stołecznej Saskiej Kępy policja wstrzymuje ruch główną jej ulicą, by oddać ją we władanie świętującym. A szkoły publiczne organizują rodzinne pikniki zamiast nudnej akademii, na których występują uczniowie, a potem wszyscy odwiedzają stoiska przygotowane przez poszczególne klasy. Można zjeść ciasto i wypić kawę, wziąć udział w loterii, wymienić używane książki.
Co łączy to wszystko? Chęć bycia razem, wspólnego spędzania czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta