Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dżihad na Bałkanach

21 marca 2020 | Plus Minus
Odsetek muzułmanów w armii Bośni i Hercegowiny  w latach 90. szybko spadał. Był to m.in. efekt współpracy  z mudżahedinami. Na zdjęciu żołnierze  7. Muzułmańskiej Brygady w 1995 r. w Sarajewie podczas parady upamiętniającej utworzenie 3. Korpusu Armii w Zenicy. To w jego ramach utworzono cudzoziemski batalion – El Mudżahid
źródło: AP/Enric F.Marti/EAST NEWS
Odsetek muzułmanów w armii Bośni i Hercegowiny w latach 90. szybko spadał. Był to m.in. efekt współpracy z mudżahedinami. Na zdjęciu żołnierze 7. Muzułmańskiej Brygady w 1995 r. w Sarajewie podczas parady upamiętniającej utworzenie 3. Korpusu Armii w Zenicy. To w jego ramach utworzono cudzoziemski batalion – El Mudżahid

W kwietniu 1992 r., miesiąc po wybuchu wojny w Bośni, przyjechała tam nietypowa 
delegacja. Byli to mudżahedini – islamscy partyzanci, którzy wcześniej walczyli w Afganistanie.

Z jednej strony uważali, że ich obowiązkiem jest pomoc muzułmanom prześladowanym przez „krzyżowców" – jak nazywali Serbów. Z drugiej, była to dla nich okazja, by zaczepić się w Europie. Odkąd Związek Sowiecki wycofał się z Afganistanu, mudżahedini snuli wizje ekspansji międzynarodowej.

Wyprawą dowodził Saudyjczyk Abu Abdel Aziz Barbaros, wysoki rangą członek Al-Kaidy. Ekspedycja miała charakter wywiadowczy. Mudżahedini mieli sprawdzić, czy Bośnia – kraj zupełnie im nieznany – nadaje się na miejsce, w którym można prowadzić dżihad. Ostatecznie uznali, że tak i już latem 1992 r. wysłano tam pierwsze grupy arabskich ochotników. Celem było przekształcenie Bośni w republikę islamską.

W chwili wybuchu wojny w Bośni mieszkało 1,9 mln muzułmanów. Część z nich pozostała wierna tradycyjnemu bośniackiemu islamowi, uchodzącemu za liberalny i tolerancyjny, a część skręciła w kierunku radykalizmu. Dla tych pierwszych mudżahedini stanowili utrapienie, gdyż na siłę próbowali ich „nawracać". Jak pisał Žurnal.info: „Napastowali młode pary za publiczne przytulanie się i trzymanie za ręce. Atakowali dziewczyny za »niestosowny« strój. Chłopaka z Zenicy zabili za to, że sprzedawał na bazarze rakiję".

Wizerunkowy problem

Nie tylko Al-Kaida wysyłała do Bośni swoich ludzi. To samo robiły inne organizacje dżihadystyczne – Gama'a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11614

Wydanie: 11614

Zamów abonament