Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorszy klimat dla ochrony środowiska

21 marca 2020 | Plus Minus
Wtorek, 17 marca, na parkingu pod centrum handlowym w Richmond  w Kalifornii pusto. Czy po koronawirusie szaleństwo konsumpcji wróci z dawną siłą?
źródło: Justin Sullivan/Getty Images/AFP
Wtorek, 17 marca, na parkingu pod centrum handlowym w Richmond w Kalifornii pusto. Czy po koronawirusie szaleństwo konsumpcji wróci z dawną siłą?

Gdy pandemia się skończy, przedsiębiorstwa będą chciały odrobić straty i uruchamiać dodatkowe linie produkcyjne. Ekologiczne aspekty działalności zejdą na dalszy plan - mówi Paweł Bartoszczuk, ekonomista.

Plus Minus: Po wybuchu pandemii emisja dwutlenku węgla w Chinach zmalała nawet o jedną czwartą. Niektórzy wysnuli wniosek, że koronawirus okaże się zbawieniem dla klimatu. A może będzie to bardzo płytki oddech?

Chiny są jednym z największych emitentów dwutlenku węgla do atmosfery. Emitują go rocznie około 10 miliardów ton, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, za nimi Indie. W tej chwili obserwujemy spadek emisji związany z zatrzymaniem produkcji w Chinach, pytanie, jak długo on potrwa. Możemy się spodziewać, że po zakończeniu pandemii koronawirusa produkcja gwałtownie ruszy. A wraz z jej wzrostem ten spadek się zbilansuje.

Historia pokazuje, że wielkie problemy gospodarcze przekładały się na bezwzględne próby odrobienia strat. Dlatego jestem sceptyczny, jeśli chodzi o nadzieję, że pandemia koronawirusa uzdrowi środowisko i wpłynie na klimat. Oczywiście, mniejszy ruch drogowy w krajach ogarniętych pandemią przyczynił się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Trudno jednak oczekiwać, że jednorazowe przejściowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla zahamuje zmiany klimatu.

Tylko jak zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, gdy tak wiele branż będzie dążyło do odbudowania działalności po pandemii?

W tak trudnej sytuacji potrzebna będzie pomoc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11614

Wydanie: 11614

Zamów abonament