Po rozwodzie trzeba załatwić też sprawę kredytu
Jeżeli po ustaniu wspólności majątkowej jedynie jeden małżonek spłaca kredyt zaciągnięty wspólnie przez małżonków wówczas ma on roszczenie w stosunku do drugiego małżonka o rozliczenie nakładów.
Wskutek orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami, orzeczenia separacji bądź zawarcia stosownej umowy w formie aktu notarialnego powstaje pomiędzy małżonkami rozdzielność majątkowa, która skutkuje powstaniem pomiędzy małżonkami współwłasności w częściach ułamkowych.
Kłopotliwe umowy kredytu
W dzisiejszych czasach częstokroć małżonkowie w trakcie małżeństwa zawierają umowę kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości stanowiącej ich majątek wspólny. Czasami ze względu na brak zdolności kredytowej kredytobior-
cami są również rodzice, któregoś z małżonków, którzy stają się również czasami współwłaścicielami nieruchomości zakupionej na zaspokojenie potrzeb małżonków.
Po powstaniu współwłasności w częściach ułamkowych każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do wystąpienia z żądaniem zniesienia jej w sposób umowy bądź w drodze orzeczenia sądowego. W omawianej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 marca 2020 roku (III CZP 64/19), który odpowiedział na zapytania skierowane przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta