Ustawowe zwolnienie z uczciwego działania
Na wojnie z Covid-19 reguły nie obowiązują – powiedział funkcjonariuszom publicznym ustawodawca. Prawnicy twierdzą, że się zagalopował.
Niezależnie od tego, czy organizujący wybory będą mogli liczyć na bezkarność w trybie specustawy, uchwalone zwolnienie z odpowiedzialności jest zbyt szerokie i w praktyce może okazać się bardzo niebezpieczne. Tak o rozwiązaniu z art. 76 świeżo przyjętej tarczy antykryzysowej 2.0 mówią eksperci, których poprosiliśmy o komentarz.
Bez kary i dyscyplinarki
– W tarczy 2.0 ustawodawca w całości wyłączył odpowiedzialność karną osób, które wypełniając określone obowiązki na podstawie przepisów tarczy, złamały art. 231 k.k. (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego) i art. 296 k.k. (niegospodarność) – zwraca uwagę adwokat Hubert Maciąg z Warszawy. Jak mówi, w art. 231 § 2 k.k. wyłączona została m.in. odpowiedzialność osoby, która przekraczając uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta