Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawowe zwolnienie z uczciwego działania

24 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski, 
Anna Krzyżanowska

Na wojnie z Covid-19 reguły nie obowiązują – powiedział funkcjonariuszom publicznym ustawodawca. Prawnicy twierdzą, że się zagalopował.

Niezależnie od tego, czy organizujący wybory będą mogli liczyć na bezkarność w trybie specustawy, uchwalone zwolnienie z odpowiedzialności jest zbyt szerokie i w praktyce może okazać się bardzo niebezpieczne. Tak o rozwiązaniu z art. 76 świeżo przyjętej tarczy antykryzysowej 2.0 mówią eksperci, których poprosiliśmy o komentarz.

Bez kary i dyscyplinarki

– W tarczy 2.0 ustawodawca w całości wyłączył odpowiedzialność karną osób, które wypełniając określone obowiązki na podstawie przepisów tarczy, złamały art. 231 k.k. (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego) i art. 296 k.k. (niegospodarność) – zwraca uwagę adwokat Hubert Maciąg z Warszawy. Jak mówi, w art. 231 § 2 k.k. wyłączona została m.in. odpowiedzialność osoby, która przekraczając uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11642

Wydanie: 11642

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament