Kontakty nie za wszelką cenę
Procedury nie zastąpią rozsądku i dobrej woli.
Okres epidemii rodzi często problemy, których regulacji próżno szukać w obowiązujących przepisach. Dlatego rozwiązania dotyczące postępowania w pewnych sprawach kształtuje się w drodze praktyki. Pandemia koronawirusa także wymusza modyfikowanie przyjętych przez ustawodawcę rozwiązań prawnych.
Sytuacja ta dotyka w szczególności rodziny zastępcze, bo ich status uregulowany ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie przewidział stanów nadzwyczajnych.
Jedną z podstawowych zasad dotyczących relacji między rodziną zastępczą i rodzicami biologicznymi dziecka jest umożliwienie im utrzymania ciągłości kontaktów ze swymi dziećmi, które nie pozostają po ich opieką. Jaką formę mogą one przybierać? To określono w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
W normalnych okolicznościach przestrzeganie ustalonych zasad nie budzi wątpliwości.
Mediacja lub porozumienie
Forma kontaktów może zostać określona w drodze obustronnych ustaleń w toku mediacji czy też porozumienia osobistego pomiędzy rodzicami biologicznymi a rodzicami zastępczymi. Niemałą rolę odgrywają również w tych sytuacjach postanowienia sądu. Z reguły, w toku zwykłego życia codziennego, ich realizacja nie budzi najmniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta