Słoneczny sojusz w walce z tanimi panelami z Chin
Pomimo spowolnienia gospodarczego moc instalacji słonecznych nad Wisłą będzie dynamicznie rosła. Polscy producenci urządzeń fotowoltaicznych mają plan, jak wygrać z azjatycką konkurencją.
Krajowe firmy z branży fotowoltaicznej toczą dziś trudną walkę o lokalny rynek z tanimi urządzeniami masowo sprowadzanymi z Azji, ale nie zamierzają składać broni. Tym bardziej że przewidywany na najbliższe lata szybki wzrost mocy w elektrowniach słonecznych przyniesie zapotrzebowanie na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych oraz stabilne miejsca pracy. Polskie firmy postanowiły więc działać razem, by stawić czoła chińskiej konkurencji. Deklarację o współpracy podpisali już trzej najwięksi gracze: ML System, Bruk-Bet Solar i Hanplast.
– W tym biznesie niezwykle ważna jest skala produkcji, a Chińczycy biją nas na głowę w tym obszarze. Moce chińskich fabryk są nieporównywalnie większe od naszych krajowych zakładów. Silny wzrost mocy w fotowoltaice w naszym kraju spowoduje, że polskie firmy utracą swoje udziały w rynku, a my uzależnimy się od importu urządzeń dla energetyki – ostrzega Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. – Dlatego tak ważna jest rozbudowa potencjału polskich firm i zapewnienie im odpowiednich funduszy na rozwój – dodaje Wiśniewski.
Kluczowa jest cena
Producenci zaznaczają, że ich celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta