Konsorcjum: kogo wskazać w gwarancji wadialnej
Skoro zmawiający sformułował wymóg, by z treści wadium wynikało, że zabezpiecza ono wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie, to wystawienie zabezpieczenia na jednego konsorcjanta, stanowi podstawę do odrzucenia oferty.
W sprawie zakończonej wyrokiem wydanym 9 marca 2020 r. (KIO 364/20), Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznawała spór dotyczący prawidłowości wniesienia wadium przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego.
Izba uwzględniła odwołanie w części dotyczącej zarzutu naruszenia art. 89 ust. 1 pkt 7b) ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) >patrz ramka – poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, z uwagi na wniesienie wadium w sposób nieprawidłowy.
Gwarancja na jednego członka konsorcjum
W stanie faktycznym sprawy, ofertę złożyli wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówieni publicznego. Zabezpieczało ją wadium wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej, wystawionej na jednego z członków konsorcjum. W treści gwarancji ubezpieczeniowej, jako wykonawca wskazany był tylko jeden podmiot.
Odwołujący podnosił, iż w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający sformułował jasny wymóg, iż „z treści wadium wnoszonego przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie powinno wynikać, że zabezpiecza wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie". Wobec powyższego, zamawiający powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta