Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część etatu to mniej urlopu i ekwiwalentu

03 lipca 2020 | Prawo co dnia | Joanna Kalinowska

Obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie specustawy oznacza nie tylko niższą pensję, ale też krótszy urlop i niższe świadczenia za czas wypoczynku.

 

Urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni rocznie – w zależności od stażu pracy – przysługuje tylko zatrudnionym na cały etat. Niepełnoetatowiec może wypoczywać proporcjonalnie krócej. Oznacza to, że pracownikom, którym firma obniżyła wymiar czasu pracy m.in. po to, aby dostać dofinansowanie antykryzysowe, za okres zatrudnienia na część etatu będzie przysługiwać odpowiednio mniej dni urlopu.

Skutki zmian

Sposób liczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy w trakcie roku pracownikowi zmienia się etat, nie wynika bezpośrednio z przepisów. W praktyce Państwowa Inspekcja Pracy każe ustalać go odrębnie dla okresów zatrudnienia w różnych wymiarach czasu pracy, zaokrąglając w górę liczbę dni urlopu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11700

Wydanie: 11700

Spis treści

Reklama

Biznes

Nieprzypisane

Zamów abonament