Duch w Pałacu Sprawiedliwości
Pewien karabinier dokonujący o trzeciej w nocy obchodu dostrzegł na korytarzu kobietę ubraną na biało z czerwonym szalikiem na szyi.
Kiedy do niej podchodził, znikała. O duchu zaczęło huczeć całe Palermo. Trzeźwiej myślący przekonywali, że facet był pewnie zmęczony albo na kacu. Koniec końców w ciągu zaledwie kilku miesięcy narodziła się jednak nowa legenda.
Co trzecia doba w hotelu gratis, dopłata do biletu lotniczego, zniżki w muzeach – w ten sposób Sycylia na nowo wabi turystów. Jak podkreślają lokalni politycy, wyspa wyszła z epidemii obronną ręką. Nello Musumeci, prezydent regionu, powtarzał w wielu wywiadach, że Sycylijczycy heroicznie walczyli z pandemią i wiele się przy okazji nauczyli. Wkrótce w Palermo powstanie ośrodek leczenia chorób zakaźnych. W przeciwieństwie do Rzymu nie było tutaj protestów przedsiębiorców, ludzie jakby mniej narzekali, z powodu pandemii na wyspie zmarło 268 osób (w całym kraju – ok. 33 tys., w regionie Lacjum – 669).
Oczywiście Sycylijczycy w pierwszym rzędzie spodziewają się Włochów z innych regionów. Alitalia lata już regularnie na trasie Rzym–Palermo. Co z gośćmi z zagranicy? Tego jeszcze do końca nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że wszyscy na Sycylii na nich czekają. Ale na jakich zasadach? Na pewno na plaży będą obowiązywały duże obostrzenia higieniczne – odległość między leżakami prawdopodobnie będzie musiała wynosić ponad trzy metry, na pewno wszystkim przybywającym do Palermo będzie mierzona temperatura, ale czy zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta