Obrót kilkudziesięcioma nieruchomościami to już firma
Znaczna ilość powtarzalnych transakcji dokonywanych na przestrzeni lat, ich jednorodzajowość, odpłatność, krótkie odstępy czasu pomiędzy zakupem a sprzedażą, mogą spowodować, że jest to działalność gospodarcza.
Sprawa dotyczyła określenia podatnikowi ponad 15 tys. zł zobowiązania w PIT. A miało to związek z tym, że fiskus inaczej niż podatnik zakwalifikował pieniądze ze sprzedaży nieruchomości. Podatnik zadeklarował je jako dochód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), a fiskus uważał, że był to przychód z działalności. Urzędnicy tłumaczyli, że dokonywane w latach 2006-2012 czynności zakupu i sprzedaży nieruchomości spełniają wymogi uznania ich za działalność gospodarczą. A to powoduje zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do osobnego źródła tj. działalności (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Mężczyzna nie zgadzał się, że prowadzi działalność gospodarczą. Podkreślił, że środki pochodziły ze sprzedaży rodzinnej nieruchomości.
Te argumenty nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd przypomniał, że prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną. Przesądzenie, czy można przypisać czemuś cechy działalności gospodarczej, zależy od konkretnych okoliczności. A zdaniem WSA ustalone okoliczności dokonywania przez skarżącego sprzedaży nieruchomości – tj. znaczna ilość powtarzalnych transakcji dokonywanych na przestrzeni sześć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta