Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wakacje na ratunek kolei

31 lipca 2020 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak

Pasażerów w pociągach przybywa, ale przewoźników straszy widmo drugiej fali epidemii. Kolej może trwale stracić część pasażerów biznesowych, którzy zamienią delegacje na telekonferencje.

 

O przeszło jedną trzecią spadła w pierwszym półroczu 2020 r. liczba podróżujących koleją. Jak podał w czwartek Urząd Transportu Kolejowego (UTK), od stycznia do końca czerwca z pociągów skorzystało niespełna 104,3 mln osób wobec 162,2 tys. w tym samym czasie rok wcześniej. W samym czerwcu, w którym liczba pasażerów nie przekroczyła 14,6 mln, spadek w ujęciu rocznym wyniósł 45,8 proc. I choć to wynik już nieco lepszy w porównaniu z kwietniem i majem, w których liczba podróżnych stopniała r./r. odpowiednio o 77 oraz 65,6 proc., przewozy pasażerskie nieprędko powrócą do frekwencji sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Boją się, ale jeżdżą

Spółki przewozowe wznowiły już większość zamrożonych wiosną połączeń. Przykładowo PKP Intercity, która w kwietniu zatrzymała blisko 60 proc. pociągów, a spadek liczby jej podróżnych sięgnął 94 proc., obecnie notuje co tydzień niemal 10-procentowy wzrost frekwencji. W czerwcu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11724

Wydanie: 11724

Spis treści

Reklama

...

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament